Pneumokoková onemocnění

Pneumokoková onemocnění

NEINVAZIVNÍ (LOKÁLNÍ)
PNEUMOKOKOVÁ ONEMOCNĚNÍ

Pneumokok

ZÁPAL PLIC U DĚTÍ

Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může probíhat s různou intenzitou. K rozvoji onemocnění jsou náchylnější kojenci, malé děti, starší lidé nad 65 let a lidé s rizikovým faktorem zdravotního stavu.


Mezi původce zápalu plic mohou patřit různé bakterie (např. pneumokoky), viry, ale mohou to být i plísně. Nejčastějším původcem bakteriálního zápalu plic jsou bakterie pneumokoky (např. Streptococcus pneumoniae). Inkubační doba pneumokokové infekce bývá přibližně 1–3 dny.

Zápal plic způsobený pneumokoky bývá závažnější nežli jiné typy zápalů plic. Příznaky se mohou vyvíjet jak postupně tak se i projevit náhle. Mezi specifické příznaky bakteriálního zápalu plic patří například vysoká horečka, která se může vyšplhat až na nebezpečných 40 °C, výrazné pocení, zrychlené dýchání, zrychlená tepová frekvence. Rty a nehtová lůžka mohou mít namodralou barvu kvůli nedostatku kyslíku v krvi. V některých případech se nemoc může projevit i změnou duševního stavu pacienta.

Zápal plic patří zejména u novorozenců a malých dětí do 5. roku života mezi obávané infekce. Příznaky bakteriálního zápalu plic specifické u dětí mohou být například kašel produkující hlen, bolest při kašli, zvracení nebo průjem, ztráta chuti k jídlu, únava a horečka.

Pokud máte podezření, že vaše dítě může mít zápal plic, je důležité jednat rychle a konzultovat to s lékařem.

Lékař stanoví diagnózu na základě které zvolí adekvátní léčbu. Při léčbě bakteriálních zánětů plic, které patří mezi ty nejčastější, se používají antibiotika.

Pozor! V případě, že je zápal plic bakteriálního původu, mohou se bakterie dostat až do krevního oběhu a rozšířit se po celém těle, v tomto případě pak hovoříme o závažném invazivním onemocnění bakteriémií (stav, při kterém se bakterie dostávají do krevního oběhu a šíří se po celém těle).

Zobrazit více
Pneumokok

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA (OTITIS MEDIA)

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta) je častým onemocněním postihujícím malé děti, především batolata do 3 let. Během 1. roku věku prodělá minimálně jeden zánět středního ucha až 40 % všech dětí.


Akutní zánět středního ucha bývá virové či bakteriální onemocnění, které způsobuje bolestivý a často hnisavý zánět sliznice středního ucha. Často jde původně o virovou infekci, která se do středouší rozšíří z dutiny nosní a z nosohltanu přes Eustachovu sluchovou trubici, a následuje bakteriální infekce. Mezi nejčastější bakterie způsobující toto onemocnění patří právě pneumokok (Streptococcus pneumoniae). Odhaduje se, že zhruba 24 - 31 % případů zánětu středního ucha je způsobeno touto konkrétní bakterií.

Pro akutní zánět je typický rychlý nástup obtíží. Mezi hlavní příznaky u dětí patří poruchy spánku, neklid, citlivost na dotek, dále také bolesti hlavy a břicha, nechutenství a zvracení, občas i teplota, typická je bolest ucha. U kojenců je jedním z průvodních příznakům zánětu středního ucha i průjem. Někdy dochází rovněž k výtoku hnisu z ucha.

Zánět středního ucha je velmi bolestivé onemocnění. Je důležité zánět včas řešit, aby se předešlo komplikacím. Pokud máte podezření na zánět středního ucha u svého dítěte, měli byste vyhledat lékaře.

Zobrazit více

Invazivní pneumokoková onemocnění

Invazivní v tomto kontextu znamená, že se bakterie pneumokoku dostaly do krevního oběhu. To je obvykle spojeno se závažným průběhem onemocnění. Takové případy mohou končit hospitalizací, poškozením mozku, dlouhodobými zdravotními komplikacemi a případně úmrtím.

Pneumokok

ZÁPAL PLIC U DĚTÍ

Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může probíhat s různou intenzitou. K rozvoji onemocnění jsou náchylnější kojenci, malé děti, starší lidé nad 65 let a lidé s rizikovým faktorem zdravotního stavu.

V případě, že je zápal plic bakteriálního původu, mohou se bakterie dostat až do krevního oběhu a rozšířit se po celém těle, v tomto případě pak hovoříme o závažném invazivním onemocněním bakteriémií (stav, při kterém se bakterie dostávají do krevního oběhu a šíří se po celém těle). Přibližně 25 % pneumokokového zápalu plic je spojeno s bakteriémií.

Pneumokok

ZÁNĚT MOZKOVÝCH BLAN (MENINGITIDA)

Pneumokoková meningitida nebo také zánět mozkových blan je vážná, život ohrožující infekce. Mezi základní příznaky meningitidy patří náhlá horečka, bolest hlavy, ztuhlá krční páteř, zvracení, zvýšená citlivost na světlo a zmatenost. U malých dětí meningitida způsobuje horečku, neklid, podrážděnost, ospalost, sníženou chuť k jídlu a pití, zvracení, sníženou pozornost. Mezi rizikové faktory patří mimo jiné i věk. U dětí je zvýšené riziko bakteriální meningitidy v porovnání s dalšími věkovými skupinami. Meningitida je spojena s vysokým rizikem trvalých následků, případně úmrtím.

Pneumokok

BAKTERIÉMIE

Bakteriémie je velmi nebezpečný stav, při kterém se bakterie dostávají do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Častými příznaky jsou horečka, zimnice a snížená pozornost.

Pneumokok

SEPSE (OTRAVA KRVE)

Sepse je extrémní imunitní reakce těla na přítomnost infekce.
Může vést k poškození tkání, selhání orgánů a smrti.

Užitečné odkazy