Často kladené otázky

Často kladené
dotazy

Otevřít

Kdo je pneumokokem nejvíce ohrožen?

Pneumokokové infekce mohou postihnout všechny věkové kategorie, ale v největším riziku jsou kojenci a děti do 1 roku věku a senioři starší 65 let.

Otevřít

Jak poznat zápal plic?

Mezi hlavní příznaky zápalu plic řadíme: horečku nebo zimnici, kašel, problémy s dýcháním nebo zrychlené dýchání a bolesti v oblasti hrudníku. Více o zápalu plic zde.

Otevřít

Jaký je princip očkování?

Očkování (neboli vakcinace) je podání očkovací látky (vakcíny), která většinou obsahuje části (antigeny) jednoho či více mikroorganismů (bakterií, virů). Tím se u člověka vyvolá tvorba ochranných protilátek a buněk imunitního systému (paměťové buňky), které chrání proti danému onemocnění. Navodí se tak tzv. aktivní imunita neboli obranyschopnost. Imunitní systém člověka se naučí patogenní mikroorganismy nebo jejich části rozpoznávat a očkovaná osoba by tak měla být chráněna před infekcí nebo alespoň před závažným průběhem onemocnění v případě, že se setká s původcem infekčního onemocnění. Samotné podání očkovací látky nemůže u zdravého jedince vyvolat ani způsobit onemocnění, proti kterému se očkuje.

Otevřít

Očkovat proti pneumokokům, ano, nebo ne?

Pneumokok (bakterie Streptococcus pneumoniae) může způsobit řadu závažných onemocnění, jako je například zánět mozkových blan (meningitida), bakteriemie či sepse (otrava krve), zápal plic (pneumonie) a další. Následky těchto nemocí mohou být pro vaše dítě trvalé.

Více o nemocech zde

Jedním z nejúčinnějších způsobů prevence pneumokokových onemocnění je očkování.

V České republice jsou dostupné vakcíny proti nejrozšířenějším typům pneumokoků. Tyto vakcíny jsou obzvláště důležité pro rizikové skupiny obyvatelstva, jako jsou kojenci a děti do 1 roku věku, senioři starší 65 let a jedinci s oslabenou imunitou.

Nerozvinutý imunitní systém malých dětí zvyšuje jejich náchylnost k infekcím. Očkování pomůže imunitní systém dítěte posílit a překlenout období, kdy jsou děti k pneumokokovým onemocněním nejnáchylnější.

Otevřít

Proti jakým onemocněním vakcína Vaxneuvance® chrání?

Vakcína Vaxneuvance® pomáhá při ochraně před invazivními pneumokokovým onemocněními, pneumonií (zápal plic) a záněty středního ucha (otitis media), které způsobuje 15 typů pneumokoku, včetně nejčastěji se vyskytujících typů 3 a 19A. Mezi invazivní pneumokoková onemocnění řadíme například zánět mozkových blan (meningitidu), vážnou formu zápalu plic (pneumonii) či těžkou infekci krve (bakteriemii).

Stejně jako u jakékoliv vakcíny nemusí očkování vakcínou Vaxneuvance® zajistit ochranu všem očkovaným. Vakcína Vaxneuvance® pomáhá chránit pouze proti invazivním onemocněním, zápalům plic a akutním zánětům středního ucha u typů pneumokoku (Streptococcus pneumoniae), které jsou ve vakcíně obsaženy.

Otevřít

Jaká je cena vakcíny Vaxneuvance®?

Vakcína Vaxneuvance® je pro malé děti bez doplatku (tj. plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění), pokud jsou všechny dávky základního schématu aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a posilovací dávka do 15. měsíce věku.

Očkování je hrazeno i po uplynutí těchto lhůt v případě, že došlo k odložení očkování z důvodu zdravotního stavu pacienta.

Dále je vakcína plně hrazena pojištěncům s definovanými rizikovými zdravotními stavy dle (30 odst. 2 písm. k) zákona o veřejném zdravotním pojištění.

V ostatních případech není vakcína dětem hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Můžete se však u své pojišťovny informovat o příspěvcích z preventivních fondů.

Otevřít

Mohou po očkování nastat nežádoucí účinky?

Bezpečnost vakcíny Vaxneuvance® byla hodnocena a prokázána v několikaletých klinických studiích. Podobně jako všechny ostatní vakcíny může mít i vakcína Vaxneuvance® nežádoucí účinky, ty se však nemusí vyskytnout u každého.

Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou horečka, podrážděnost, malátnost, lokální reakce v místě vpichu jako je zarudnutí, otok či bolestivost, snížení chuti k jídlu, bolesti svalů a hlavy, pocit únavy. Pro více informací o možných nežádoucích účincích si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Otevřít

ČEMU JE TŘEBA VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ VÁM NEBO VAŠEMU DÍTĚTI BUDE VAKCÍNA VAXNEUVANCE® PODÁNA?

Pneumokok

Vakcína Vaxneuvance® nesmí být podána, jestliže:

  • Vy nebo Vaše dítě jste alergičtí na léčivé látky nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku nebo na kteroukoli vakcínu obsahující difterický toxin.

Upozornění a opatření

Před podáním přípravku Vaxneuvance® Vám nebo Vašemu dítěti se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou, jestliže:

  • máte slabý imunitní systém nebo pokud užíváte Vy nebo Vaše dítě určité léky, které mohou imunitní systém oslabovat (například imunosupresiva nebo steroidy).
  • Vy nebo Vaše dítě máte vysokou horečku nebo závažnou infekci. V těchto případech může být vakcinace odložena, dokud se Vy nebo·Vaše dítě neuzdravíte. Mírně zvýšená tělesná teplota nebo infekce (například rýma) však samy o sobě důvodem k odložení vakcinace nejsou.
  • Vy nebo Vaše dítě máte problémy s krvácením, snadno se Vám nebo Vašemu dítěti dělají modřiny nebo užíváte léky bránící vzniku krevních sraženin.
Otevřít

Může se očkování proti pneumokokům kombinovat s dalšími očkováními?

Vakcínu Vaxneuvance® lze vašemu dítěti podat současně s rutinně podávanými dětskými vakcínami. Prosím, poraďte se o této možnosti s ošetřujícím lékařem vašeho dítěte.

Otevřít

KDE NAJDU PŘÍBALOVÝ LETÁK VAKCÍNY VAXNEUVANCE®?

Příbalový leták je k dispozici zde. Další informace o této vakcíně lze najít i na stránkách Státního úřadu pro kontrolu léčiv zde.

Otevřít

JE VAKCÍNA VAXNEUVANCE® OVĚŘENA V PRAXI?

Celosvětově byly vyočkovány miliony dávek vakcíny Vaxneuvance®. V rámci České republiky se jedná o desetitisíce dávek.

Otevřít

KDO VAKCÍNU VAXNEUVANCE® VYRÁBÍ?

Vakcínu Vaxneuvance® vyrábí společnost MSD, která se řadí mezi přední světové výrobce vakcín a léčiv. Prevenci infekčních onemocnění pomocí očkování se MSD věnuje již více než 100 let.

Otevřít

KDE SE VAKCÍNA VAXNEUVANCE® VYRÁBÍ?

Šarže vakcíny Vaxneuvance® určené pro ČR pochazí z Evropské unie. Vyrábí se v Irsku a kontrola jakosti probíhá v Holandsku.

Otevřít

KDO MÁ NA STAROSTI BEZPEČNOST VAKCÍNY VAXNEUVANCE®?

Výroba vakcíny probíhá za přísných bezpečnostních opatření a kvalita produktu je během výrobního procesu několikrát ověřována. V rámci Evropské unie působí jako dozorový orgán Evropská léková agentura (EMA). EMA se sídlem v Holandsku zajišťuje vědecké hodnocení, dohled a kontrolu bezpečnosti humánních i veterinárních léčivých přípravků.